15.02.2018 | Wiadomości

Paweł i Gaweł: WIERZBNO

Jeśli myślicie, że serialowe Wilkowyje to fikcja- jesteście w błędzie. Zapraszam do takiej gminy w realu. Trudno do nas dojechać wykorzystując komunikację publiczną, więc odbiorę Was z PKP Mrozy.

Ela Trojanowska zaprasza w dn. 11-12 kwietnia do Jaworka, gmina Wierzbno w woj.mazowickim na wizytę studyjną na temat róźnorodności i konfliktu w małej skali. 

Poznacie silne kobiety, które założyły organizację, ale Wójt Amerykanka (w naszym przypadku czytaj: Angielka) nieustająco, jednak bezskutecznie sprowadza je do tzw ”parteru”. Jak działać mimo różnic? Swoim doświadczeniem w tej sprawie podzielą się członkinie Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Krypy.  

A teraz Paweł: czyli Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Jaworku (placówka resocjalizacyjno-wychowawcza dla tzw. trudnej młodzieży). Tutaj poznasz zbuntowanych nastolatków, którzy mają konflikty z prawem, z rodzinami, z samym sobą. Jeśli coś w okolicy złego się wydarzy-podejrzenie z automatu pada na wychowanków. Jak funkcjonować w społeczności, która nie zawsze nas akceptuje? Poznasz nasze sposoby współpracy ze środowiskiem lokalnym, oparte na różnorodności. Elementy modelu można skopiować do pracy w bibliotece, szkole, organizacji.

Jako nauczycielka w tym ośrodku sama byłam w grupie pracowników, którzy zbuntowali się przeciwko ówczesnej dyrekcji. Trudna kadra i trudna młodzież- to małżeństwo nie miało racji bytu. W wyniku wielu działań (m in. mediacji zleconych przez powiat) konflikt doprowadził do zmian kadrowych. Zapraszam na spotkanie z człowiekiem, który ciepłą posadkę w Warszawie zamienił na stanowisko dyrektora w wiejskiej szkole. Jak mierzy się z poglądami ludzi, którzy myślą inaczej? Poznasz jego metody i filozofię pracy z trudną kadrą.

No i Gaweł, czyli Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Jaworku, mieszczące  się w tym samym budynku, w którym jest MOW. Organizacja prowadzi Warsztat Terapii Zajęciowej, czyli ośrodek dziennego pobytu dla osób dorosłych niepełnosprawnych. Pracownicy podzielą się swoim doświadczeniem w zakresie dyskomfortu pracy z kolegami, których filozofia życiowa odbiegała od wizji i misji placówki.

Podopieczni obu placówek ( MOW i WTZ) są to skrajnie różne osoby. Obie instytucje mają wspólnych pracowników (np. ja) i członków. Specjalnością obu są konflikty personalne i ideowe. Dlaczego współpracują ze sobą? Czy można coś zbudować na różnicach? Okazuje się, że u nas tak. Podzielę się swoimi metodami zarządzania konfliktem.

Na koniec pobyt w Jeruzalu- wsi znanej jako Wikowyje z serialu „Ranczo”. Zanim kupicie Mamrota i zasiądziecie na słynnej ławeczce zobaczycie, jak typowa wieś z niszczejącym kościołem, obskurnym przystankiem i podupadającymi domami zmieniła się. Dlaczego? Bo zjawili się ludzie z miasta -mający zupełnie inny światopogląd niż mieszkańcy. Początkowo iskrzyło i to bardzo.

    

    

Elżbieta Trojanowska, XII edycja, 46 lat. Z miejscami, które zaplanowałam Wam pokazać jestem związana od 26 lat- zawodowo, rodzinnie  i społecznie. Ukończyłam studia w zakresie pedagogiki specjalnej  i w tej dziedzinie się realizuję. Pracowałam w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym. Brałam udział w powoływaniu do życia kolejno: Stowarzyszenia „Jawor” (od początku jestem w jego zarządzie), Warsztatu Terapii Zajęciowej i Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego. Prowadziłam szkolenia z zakresu wolontariatu dla organizacji pozarządowych z naszego regionu. Pracuję ze studentami.

Wiele razy stawałam po różnych stronach barykady, dlatego zdecydowałam się podzielić swoimi doświadczeniami w zakresie radzenia sobie z różnicą. „Włącz myślenie! Postaw się w jego sytuacji” - to moja metoda pracy. Działalność naszej organizacji, mimo zawirowań wewnętrznych, jest dostrzegana w regionie. Świadczą o tym osiągnięcia:  „Organizacja przyjazna wolontariuszom”, „Mazowiecka Marka Ekonomii Społecznej”, „Wolontariusz powiatu węgrowskiego”.