John Adair

Anatomia biznesu. Podejmowanie decyzji.

Książka

Książka poświęcona jest analizie jednej z głównych funkcji zarządzania, jaką jest podejmowanie decyzji.Umiejętność ta, wraz z komunikowaniem oraz zdolnościami przywódczymi, znajduje się na samym szczycie listy zdolności, jakie powinien posiadać lider. Zdaniem Johna Adaira, zbadanie samego momentu podejmowania decyzji nie jest możliwe, dlatego należy przyglądać się drodze, która prowadzi do podjęcia decyzji, czyli procesowi myślenia. Autor odróżnia przy tym proces podejmowania decyzji od procesu rozwiązywania problemów, wskazując, że chociaż te dwie czynności, są pod wielomo względami do siebie podobne, i przez wiele osób uważane za tożsame, to w gruncie rzeczy są one różne.


Opis:
Książka poświęcona jest analizie jednej z głównych funkcji zarządzania, jaką jest podejmowanie decyzji.Umiejętność ta, wraz z komunikowaniem oraz zdolnościami przywódczymi, znajduje się na samym szczycie listy zdolności, jakie powinien posiadać lider.
Zdaniem Johna Adaira, zbadanie samego momentu podejmowania decyzji nie jest możliwe, dlatego należy przyglądać się drodze, która prowadzi do podjęcia decyzji, czyli procesowi myślenia. Autor odróżnia przy tym  proces podejmowania decyzji od procesu rozwiązywania problemów, wskazując, że chociaż te dwie czynności, są pod wielomo względami do siebie podobne, i przez wiele osób uważane za tożsame, to w gruncie rzeczy są one różne.
Pierwszy rozdział książki, poświęcony jest kontekstowi w jakim podejmowane są decyzje. Zderzono w nim wierunek menadżera racjonalnego, z wizerunkiem przeciętnego menadżera, opartym na wynikach badań. Ma to zachęcić czytelnika do tego, aby zastanowił się on nad tym w jaki sposób wykorzystuje swój czas. Kolejne rozdziały poświęcone są podstawowym funkcjom myślenia - analizie, rozumowaniu, syntetyzowaniu i myśleniu całościowemu,pojęciom, wyobraźni i zdolności oceny. Dość sporo uwagi Adair poświęca tzw. "głębi umysłu", czyli roli podświadomości w procesie podejmowania decyzji.

 

Recenzja:
Książka, jest elementem cyklu Anatomia biznesu. Podobnie jak pozostałe publikacje tego autora, jest godna polecenia zarówno tym, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w biznesie, jak i tym, którzy już od dłuższego czasu zajmują kierownicze stanowiska. Pulikacja jest bogata w przykłady, i chociaż przeznaczona jest głównie dla osób prowadzących przedsiębiorstwa, właściwie większość zawartych w niej wskazówek znajdzie zastsowanie także w organizacjach pozarządowych.