projektantka, scenograf, kreatorka poszukująca wspólnych mianowników, pasjonatka etnodesignu, krawiectwa, fotografii, rysunku i filmu

Aleksandra Malczyk

Seniorzy, Turystyka i promocja regionu, Dzieci i młodzież, Historia i dziedzictwo kulturowe, Rozwój lokalny, Kultura

Ornontowice, śląskie, Edycja XI

O sobie

Dyrektorka Centrum Kultury i Promocji ARTeria w Ornontowicach. Od 9 lat wraz ze swoim zespołem pracowników z powodzeniem buduje kulturalną markę niewielkich Ornontowic, które coraz więcej znaczą na Śląsku, także za sprawą działalności ARTerii. Wspólnie tworzą „Miejsce dla ludzi z pasją”, wspierając wszystkich kulturalnych pasjonatów, jednak przede wszystkim aktywizując młode pokolenie do czynnego udziału w kulturze, zmieniając wizerunek instytucji kultury w małych miejscowościach. Aleksandra Malczyk od 2006 roku inicjuje i koordynuje działania na rzecz promocji dziedzictwa kulinarnego Ornontowic, które doprowadziły m.in. w 2012 roku do rejestracji Kopy Ornontowickiej na Liście Produktów Tradycyjnych i Regionalnych w Ministerstwie Rolnictwa. W ramach działań w Śląskiej Organizacji Turystycznej, współtworzyła założenia powstania w woj. śląskim Szlaku Kulinarnego „Śląskie Smaki”. Obecnie przewodnicząca Komisji Rewizyjnej ŚOT. Pracowała m.in. w Fundacji Izabeli i Adama Małyszów, działając na rzecz młodych sportowych talentów, od tego czasu wspiera wszystkie działania pomagające młodym utalentowanym osobom, które chcą się rozwijać realizując swoje pasje.

Jej hobby to rysunek i fotografia, jednak największą pasją jest krawiectwo, które zaowocowało stworzeniem projektu Silesia Folk Design, mającego promować dawne wzornictwo na Śląsku, ale przede wszystkim mającego promować śląskie jakle jako eleganckiego elementu dawnego stroju, który śmiało można nosić również dzisiaj.Dzięki tym działaniom została Stypendystką Marszałka woj. Śląskiego w Dziedzinie Kultury.

Skip to content