Aktywistka LGBT+, twórczyni Funduszu dla Odmiany

Aleksandra Muzińska

Warszawa, Mazowieckie, Edycja XIV

O sobie

Przez 15 lat działałam w warszawskich organizacjach pozarządowych walczących o lepszy stan polskiej demokracji, prawa człowieka czy równy dostęp do rynku pracy. W międzyczasie przeżyłam kilkuletnią przygodę z biznesem, ale i tam znalazłam społeczny wymiar: udzielałam pożyczek stowarzyszeniom, fundacjom i przedsiębiorstwom społecznym, aby mogły się rozwijać, realizować projekty czy rozkręcać własną działalność gospodarczą.

W 2015 roku trafiłam do Miłość Nie Wyklucza – stowarzyszenia, które walczy o zmianę prawa, aby wszystkie kochające się pary w Polsce, w tym geje i lesbijki, mogły wziąć ślub i godnie żyć. Wtedy też postanowiłam, że całe moje doświadczenie aktywistyczne i zawodowe oddam ruchowi, która działa bezpośrednio dla mnie i dla mojej przyszłości w naszym kraju.

Po to, abym mogła bezpiecznie trzymać moją partnerkę za rękę, kiedy idziemy razem ulicą. Po to, abym w obecności mojej rodziny i przyjaciół mogła ślubować jej miłość i wierność. Po to, aby moi rodzice dożyli jeszcze momentu, w którym zatańczą na naszym weselu. I wreszcie po to, aby nasze dzieci nie trafiły do domu dziecka, kiedy jedna z nas umrze.

W trakcie rozwoju w Szkole Liderów podjęłam decyzję o uruchomieniu własnej inicjatywy – Funduszu dla Odmiany. Zamarzyło mi się, aby w każdej społeczności w Polsce osoby LGBT+ mogły się czuć w pełni u siebie. Wreszcie.

Fundusz będzie udzielał mini-grantów organizacjom i grupom nieformalnym, które chcą poprawić sytuację osób LGBT+. Głównie w małych miejscowościach i na wsi. Potężną częścią Funduszu będzie budowa i wzmacnianie społeczności osób LGBT+ oraz edukacja tych, którzy są dla nas najcenniejsi – naszych sojuszników i sojuszniczek.

Skip to content