Fundacja szkoła liderów

Daria Antoszko

Nowe Bielice, Zachodniopomorskie, Edycja XIX

O sobie

Jestem Ukrainką urodzoną w Polsce, wnuczką przesiedleńców w ramach akcji „Wisła”. Od zawsze związana ze Związkiem Ukraińców w Polsce(ZUwP). W czasie studiów w Warszawie miałam możliwość uczenia się od pełniących ówcześnie funkcję prezesa ZUwP: Mirosława Kertyczaka oraz Piotra Tymy. Aktualnie pełnię funkcję członka Rady Głównej ZUwP. Dziadkowie wraz z rodzicami byli dla mnie istotnymi przykładami aktywistów społecznych. Wszystko to stało się i jest fundamentem mojej obecnej działalności społecznej. Od 3 lat pełnię funkcję prezeski Stowarzyszenia „Majsternia” w Koszalinie. Stowarzyszenie Majsternia powstało z mojej inicjatywy, po zauważeniu wśród społeczności lokalnej potrzeby integracji mniejszości ukraińskiej w Polsce i migrantów z Ukrainy, którzy chcieli kultywować tradycje ukraińskie oraz podtrzymywać język ukraiński. Ważnym aspektem dla mnie była chęć prezentowania kultury ukraińskiej wśród Polaków. Do wybuchu wojny w Ukrainie realizowaliśmy założone cele statutowe. Wojna zmieniła charakter naszego stowarzyszenia. Z dnia na dzień zorganizowałam punkt pomocy Ukrainie, który prowadzimy do dzisiaj. Po roku wojny zrozumiałam jak ważne jest, aby świat o wojnie cały czas pamiętał.
Moje motto od początku wojny w Ukrainie brzmi: „Pomaganie to maraton, a nie sprint”.
Od wybuchu wojny mam wrażenie, że wraz z członkami i wolontariuszami wsiedliśmy do pędzącego pociągu, który jedzie rozpędzony w jednym kierunku – do zwycięstwa. Te dwie metafory są dla mnie siłą napędową do ciągłego działania.
Okoliczności wojny i konieczność szybkiego reagowania oraz organizowania pomocy dały mi możliwość pełnego wykorzystania mojego potencjału liderskiego.

Skip to content