Stowarzyszenie "Izba Regionalna" w Janowszczyźnie

Jan Ancypo

Rozwój lokalny, Kultura, Dzieci i młodzież

Sokółka, Edycja I

O sobie

Działam na rzecz swojego regionu, przede wszystkim jego kultury – w tym zachowania i rozwoju lokalnej tożsamości, tradycji, obyczajów i dóbr dziedzictwa kulturowego.

Moim największym sukcesem jest łączenie projektów kulturalnych z tworzeniem biznesów rodzinnych, co pozwala rozwijać region także gospodarczo. Udało się nam stworzyć dobry klimat dla produktów lokalnych, które wpisaliśmy na listę kulinarnych produktów tradycyjnych z Podlasia w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zmieniłem na pozytywne postrzeganie wsi i kultury ludowej w naszym regionie.

Założyłem w 2000 roku Izbę Regionalną w Janowszczyźnie (rodzaj muzeum) i do dziś jestem jej prezesem. Jestem autorem szeregu imprez propagujących kulturę ludową Podlasia: „Inscenizacje wesela wiejskiego z lat dawnych”, „Strojny zaprzęg konny”, „Noc Świętojańska w Janowszczyźnie”, „Kraina mlekiem i chlebem pachnąca”. Jestem członkiem Rady Krajowej „Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych RP” oraz Prezesem Stowarzyszenia „Izba Regionalna” w Janowszczyźnie. Organizuję pobyty dzieci i młodzieży w Izbie Regionalnej i dbam o edukację pod kątem regionalizmu i patriotyzmu.

Otrzymałem w roku 2009 medal „Zasłużony dla kultury polskiej” od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W roku 2008 zostałem laureatem Podlaskiej Marki Roku (kat. Smak – mały producent za „kumpiak podlaski”). W roku 2009 otrzymałem wyróżnienie w Podlaskiej Marce Roku ( kat. Smak – mały producent za „ser suszony podlaski”). Pełniłem funkcję Radnego Rady Miejskiej w Sokółce (przez 3 kadencje).

Skip to content