Absolwent białostockiej Akademii Teatralnej. Reżyser teatralny, aktor, lalkarz, animator kultury. Założyciel niezależnego Teatru Latarnia w którym zrealizował 10 spektakli. Współtwórca i współzałożyciel wielu społeczno-kulturalnych inicjatyw w Białymstoku, takich jak: Biała Czysta Kulturalna, Bojary Zostają Kulturalne, Podwórkowy Domu Kultury, Ratujemy białostocki Neon Żonkil. Współtwórca wytwórni kasetowej Pionierska Records. Współzałożyciel Kapeli Batareja w której wykonuje muzykę tradycyjną. Laureat plebiscytu Gazety Wyborczej „Przystanek Młodzi”. Wyróżniony przez redakcję Polskiego Radia Białystok w kategorii "Kulturalna Postać Roku". Stypendysta Marszałka Województwa Podlaskiego, pięciokrotnie stypendysta Prezydenta Białegostoku oraz stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Finalista konkursu “Bo wARTo! 2019” RMF Classic dla animatorów i twórców kultury.

Mateusz Tymura

Przestrzeń miejska i urbanistyka, Ekologia i ochrona środowiska, Rozwój lokalny, Kultura, Seniorzy, Turystyka i promocja regionu, Dzieci i młodzież, Historia i dziedzictwo kulturowe, Mniejszości etniczne, narodowe , religijne

Borki, Podlaskie, Edycja XVI

O sobie

Urodzony w Zamościu w 1985 r.
Absolwent białostockiej Akademii Teatralnej. Aktor, lalkarz, reżyser i instruktor teatralny oraz animator kultury. Od 2018 na stałe mieszka w Borkach nad rzeką Supraśl w samym sercu Puszczy Knyszyńskiej.

Prezes Fundacji Teatr Latarnia, która jest jedną z najaktywniejszych organizacji pozarządowych w Białymstoku. Z Fundacją prowadził nowatorskie działania aktywizujące społeczność lokalną m. in. na osiedlu Bojary, Wygoda. Mieszkańcy tych osiedli mieli możliwość współtworzyć sąsiedzkie miejsca kultury, brać udział w warsztatach, spotkaniach i wydarzeniach kulturalnych. Projekty te były zanurzone w lokalnej historii w oparciu o pamięć miejsca, pamięć mieszkańców i znikającą architekturę.

Mateusz Tymura jest współtwórcą i współzałożycielem wielu społeczno kulturalnych inicjatyw i działań miejskich realizując oddolnie ideę rewitalizacji w Białymstoku, takich jak: Bojary Zostają Kulturalne i Bojarski Dom Kultury (walka o zachowanie starej zabytkowej dzielnicy Białegostoku – ponad 30 wydarzeń kulturalnych), Podwórkowy Domu Kultury (niezależne miejsce kultury sąsiedzkiej), Tymczasowy Teatr w Chacie na Wygodzie (niezależny teatr domowy).

Współtwórca niezależnej wytwórni kasetowej Pionierska Records. Inicjator akcji Ratujemy białostocki Neon Żonkil i Neony Białegostoku, Organizator głośnej akcji i festiwalu Biała Czysta Kulturalna – rzeka dla mieszkańców, która do tej pory miała już swoje 3 edycje (blisko 40 wydarzeń – scena na rzece). Inicjatywa dwukrotnie została wsparta przez mieszkańców w Budżecie Obywatelskim oraz w konkursie grantowym Lechstarter. Projekt ten skupia się na kulturalnym ożywianiu, rewitalizacji i renaturyzacji rzeki Białej. W 2019 roku został oficjalnie uznany za “Wydarzenie Kluczowe” dla miasta Białystok.

Mateusz Tymura jest założycielem niezależnej grupy Teatr Latarnia, w której wyreżyserował 10 spektakli. Teatr brał udział w ponad 30 festiwalach w Polsce i Europie.
W swoich realizacjach teatralnych często adaptuje ”przestrzenie konkretne” oraz realizuje ideę teatru dostępnego dla mieszkańców, przy okazji angażując ich w różne akcje społeczne (stary drewniany dom – „Merylin Mongoł”, futurystyczny budynek w kształcie spodka – „Solaris”, brama na starym podwórzu – „Bruno Sznajder”, pofabryczna hala Fasty – „Władcy”, stary dworzec PKS – „Dzienniki Majdanu…”, łąka na Bojarach “Mała Pasja”, skwer na historycznym osiedlu – “Wiśniowy Sad”).

Współpracuje z Teatrem Wierszalin Piotra Tomaszuka (“Mała Pasja”, “Ofiara Wilgefortis”, “Marat/Sade”, “Bóg Niżyński”).
Od 2016 na stałe współpracuje z Michałem Stankiewiczem, przy jego awangardowych realizacjach teatralnych (“Metoda Ustawień Narodowych”, “Come True” “Jawić Się”).
W 2016 roku zrealizował dwa autorskie spektakle z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie ze stowarzyszenia ALPI (“Misja: Kontakt”, “Teatrzyk”)
Reżyser spektakli i czytań dramatów w teatrach instytucjonalnych: “Piaskownica” Białostocki Teatr Lalek (2020), “Kwiat Paproci” Teatr Dormana w Będzinie (2019), “sPróbuj próby” Teatr Animacji w Jeleniej Górze (2015), “Wariacje z Powtórzeniami” (2012) i “Zamknięty Świat” (2012) Teatr Dramatyczny w Białymstoku.

Przez lata swojej działalności prowadził szereg warsztatów teatralnych (maskowe, marionetkowe, aktorskie, reżyserskie i muzyczne) i realizował wiele projektów artystycznych w całej Polsce zarówno z dziećmi, młodzieżą jak i dorosłymi (m. in 6 edycji ministerialnego projektu Lato w Teatrze). Prowadzi stałą grupę młodzieżową “Teatralne Kaszaloty” w Sokólskim Ośrodku Kultury.
Zrealizował kilka projektów z seniorami (m.in. Budujemy Mosty, Art Taxi. Prowadzi także grupę teatralną seniorów “Zawsze Młodzi”)

Współzałożyciel Kapeli Batareja wykonującej muzykę źródłową wschodniej Polski, w której śpiewa oraz gra na przedwojennym akordeonie i organizuje wiejsko-miejskie potańcówki w regionie.

W zeszłym roku zamieszkał w puszczańskiej wiosce Borki w Gminie Gródek i tam rozpoczął animacyjną działalność społeczno – kulturalną. Zrealizował tam projekt dedykowany puszczańskiej przyrodzie. pn. „Temat Rzeka” w ramach programu Lato w Teatrze. W projekt ten zaangażował prócz dzieci i ich rodziców, władze samorządowe, lokalną społeczność, lokalnych działaczy i seniorów. Projekt został przyjęty z wielkim entuzjazmem. W Gminie zrealizował także serię bezpłatnych pokazów i warsztatów teatralnych dla dzieci i młodzieży. Tutaj tworzy teraz także małą scenę teatralną na potrzeby Teatr Latarnia oraz dedykowaną mieszkańcom najbliższych okolic.

Mateusz Tymura był wielokrotnie nagradzany i nominowany, m.in. był:
Zwycięzcą plebiscytu Gazety Wyborczej „Przystanek Młodzi” za działalność teatralną i społeczno-kulturalną na Bojarach. Nominowany do „Złotych Kluczy” Kuriera Porannego w kategorii 'Młodzi Najlepsi’ i Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta Białegostoku. Finalista konkursu RMF Classic „Bo wARTo! 2019” dla animatorów i twórców kultury. Wyróżniony przez redakcję Polskiego Radia Białystok w kategorii „Kulturalna Postać Roku”.
Stypendysta Marszałka Województwa Podlaskiego. Pięciokrotnie otrzymał stypendium Prezydenta Białegostoku na realizację projektów artystycznych. W 2014 roku otrzymał także stypendium od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację spektaklu “Don Juan”.

Skip to content