Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza z siedzibą w Michałowie prowadzi społeczne hospicjum domowe na wiejskich obszarach wschodniego Podlasia,

Paweł Grabowski

Michałowo, Podlaskie, Edycja VII

O sobie

Założyłem Fundację Podlaskie Hospicjum Onkologiczne (obecnie Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza). Jestem lekarzem, specjalistą medycyny paliatywnej, absolwentem Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UJ w Krakowie i Studiów Podyplomowych w SGH w Warszawie: Zarządzanie Zakładami Opieki Zdrowotnej. Uczestniczyłem w zorganizowanym przez Collegium Civitas w Warszawie Programie „Razem dla Regionu”, który był adresowany do organizacji działających na terenie Podlasia. Prowadzę szkolenia dla dzieci, młodzieży seniorów i dla profesjonalistów (lekarze, pielęgniarki).

Hospicjum od 2011 roku niesie bezpłatną pomoc osobom nieuleczalnie chorym, aby mogły godnie przeżyć ostatnie miesiące swego życia. Pomaga też rodzinom swoich podopiecznych oraz innym osobom pracującym z chorymi u kresu życia – personelowi medycznemu i wolontariuszom.

Co miesiąc ma pod swoją opieką około 40 osób nieuleczalnie chorych, u kresu życia, które mieszkają na terenie 5 podlaskich gmin. Każda z tych osób otrzymuje spersonalizowany program opieki i w zależności od potrzeb pomoc: lekarza specjalisty medycyny paliatywnej, pielęgniarki, opiekunki, psychologa i fizjoterapeuty. Zespół hospicjum dojeżdża do pacjentów, pokonując codziennie setki kilometrów.

Hospicjum utrzymuje się od początku głównie dzięki wpłatom od darczyńców indywidualnych, choć do tej pory nigdy nie robiło kampanii reklamowej, ani fundraisingowej. Jednak fundator, prezes i lekarz hospicjum dr Paweł Grabowski jest bardzo często zapraszany do mediów, i dzięki działaniom PRowym ma możliwość komunikowania o potrzebach finansowych darczyńcom.

Obecnie fundacja planuje bardzo duży projekt inwestycyjny: budowę pierwszego wiejskiego hospicjum stacjonarnego na Podlasiu, na które musi zebrać 12 mln złotych w ciągu 3 lat. Stąd potrzeba przeprowadzenia kilku wielokanałowych kampanii fundraisingowych w ciągu najbliższych lat. Kampania na 1% w 2020 będzie pierwszą odsłoną tej serii kampanii.

W działalności hospicjum przyświeca nam motto: “Z szacunku dla życia”.

Skip to content