Zawodowo - nauczycielka wiedzy o społeczeństwie, autorka, trenerka, pracowniczka i działaczka środowiska NGO.

Sylwia Żmijewska-Kwiręg

Szkolenie i doradztwo, Edukacja

Warszawa, Mazowieckie, Edycja XV

O sobie

Wciąż najważniejsza jest dla mnie zmiana w polskiej szkole – zarówno zmiana procesów edukacyjnych, jak i podejścia środowiska szkolnego i okołoszkolnego do edukacji. Ostatnie lata to czas wspierania szkoły w trudnych momentach: strajk nauczycieli, kolejne reformy, edukacja zdalna oraz wojna w Ukrainie, która miała ogromny wpływ na zmiany w szkole u potrzebę pracy nie tylko z różnorodnością, ale też z doświadczeniem uchodźstwa na ogromną skalę.

W Centrum Edukacji Obywatelskiej pracuję od 2001 roku. Współtworzę i redaguję programy nauczania i podręczniki, publikacje metodyczne dla nauczycieli realizujących projekty edukacyjne, scenariusze zajęć, programy warsztatów i artykułów o tematyce obywatelskiej. Od kilku lat pełnię funkcję członkini Zarządu Fundacji, współtworząc i wdrażając strategię rozwoju. Jestem też dyrektorką programową programu „Szkoła ucząca się”.

Od kilku lat pomagam rozwijać się spółdzielni mieszkaniowej w mojej rodzinnej miejscowości, wspierając jej Zarząd z ramienia Rady Nadzorczej.

Prywatnie jestem mamą Szymona, Antosi i Tymona, którzy mnie nieustannie inspirują i motywują do pracy na rzecz szkoły oraz żoną Tomasza, fotografa, który często pomaga mi wizualizować pomysły czy wyobrażenia i cierpliwie wysłuchuje zawodowego słowotoku.

Od zawsze jestem konsekwentna, uczciwa wobec siebie i innych oraz otwarta na nowe wyzwania. Wierzę w siłę współpracy, przejrzystości i rzetelności.

Skip to content