Monika Horna-Cieślak, absolwentka XVIII Rzeczniczką Praw Dziecka!

28 listopada 2023 r Sejm RP, a 30 listopada Senat RP na Rzeczniczkę Praw Dziecka wybrały Monikę Hornę-Cieślak absolwentkę XVIII edycji programu Liderzy PAFW. 

Monika Horna-Cieślak to adwokatka, która od 19 roku życia zajmuje się ochroną praw dzieci. To jej życiowa misja oraz pasja. Sama o sobie mówi “aktywistka i działaczka społeczna”. Udziela pomocy prawnej osobom młodym doświadczającym przemocy psychicznej, fizycznej, seksualnej, a także w innych dziedzinach praw dziecka, jak prawa edukacyjne, równościowe, dostęp do pomocy psychologicznej. 

Spędziła z osobami młodymi wiele godzin na komisariatach policji, w prokuraturze, sądzie, w kancelarii, czy też prowadząc zajęcia dla temat praw dzieci, ich sytuacji społecznej oraz obywatelskiej. W swojej działalności na rzecz dzieci podejmowała bardzo szerokie działania m.in. legislacyjne, szkoleniowe, koordynowała projekty edukacyjne. Tworzyła kampanie społeczne, budowała przyjazny wymiar sprawiedliwości w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.  

Jest Członkinią Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, przewodniczącą Sekcji Praw Dziecka oraz członkinią Komisji ds. współpracy z sądami przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Jest także tutorką programu HELP Rady Europy. 

Monika jest współautorką wielu istotnych aktów prawnych dotyczących praw dzieci, w szczególności ustawy o ochronie małoletnich tzw. „Ustawy Kamilka z Częstochowy” oraz ustawy zwiększającej dostęp do psychologa osobom młodym bez zgody opiekuna prawnego, które współtworzyła z młodzieżą. Otrzymała I nagrodę w konkursie „Rising Stars – Liderzy Jutra 2019”, I wyróżnienie w konkursie „Prawnik Pro Bono 2019” oraz znalazła się w gronie 25 najlepszych prawniczek w biznesie magazynu Forbes Women 2023 r. Udzielała licznych wypowiedzi i komentarzy medialnych w zakresie praw dzieci. Jest bohaterką programu Dzień dobry TVN oraz programu Uwaga TVN “Kobiety, którym zależy”. Współpracuje z wieloma organizacjami młodzieżowymi.  

To właśnie młodzi ludzi, uważając ją za ekspertkę od praw dzieci od lat, zainicjowali i poparli jej kandydaturę na urząd Rzecznika Praw Dziecka, w tym organizacje młodzieżowe takie jak: Fundacja Autism Team, Klub Świadomej Młodzieży przy Fundacji Autism Team, Nastoletni Azyl, Fundacja Pro Aperte, Przyszłość dla Młodych.  Kandydaturę Moniki Hornej-Cieślak rekomendowała i poparła również Naczelna Rada Adwokacka. 

Monika w wywiadzie dla OKO.press– Żyjemy w XXI wieku, wieku równości kobiet i mężczyzn, co jeszcze nie całkiem dotarło do Polski. Słyszymy od polityków, że nasz głos był ważny, a także jest i będzie ważny. I że kobiety mają decydować. Potraktowałam serio ten komunikat. 

– Monika to osoba, która całe swoje serce i większość życia oddała najmłodszym. Dzięki niej powstała ustawa, która da przestrzeń młodym ludziom do tego, aby mogły uzyskać pomoc psychologiczną przed 18. rokiem życia bez zgody opiekuna prawnego. To dokument, który Monika nieraz pisała dla nas po nocach — mówi Angelika, jedna z liderek Nastoletniego Azylu, grupy wsparcia dla młodzieży w kryzysie psychicznym (artykuł na onet.pl). 

Skip to content