O sobie

Jestem geografem i przyrodnikiem nieustająco zadziwiona światem oraz tym, jak wiele jest w nim do odkrycia. Martwi mnie jednak bardzo stan środowiska i krajobrazu. Obecną sytuacje upatruję m.in w tym jak bardzo oddaliliśmy się i odizolowaliśmy się od świata przyrody, nie tylko na etapie formalnej edukacji, ale tak w ogóle w życiu.

Fascynują mnie dzieci i ich bycie w przyrodzie. Lubię obserwować ich zabawy, podziwiam kreatywność, cierpliwość, upór w osiągnięciu celu, skłonność do wysiłku, współpracę i ogromną radość działania i doświadczania przyrody. Takie doświadczenia są dla mnie bezcenne - stają się ważnym źródłem inspiracji na drodze poszukiwań odpowiedzi na pytania o obecną jakość edukacji, stan psychofizyczny społeczeństwa, a także stan środowiska przyrodniczego.

Przez dziewięć lat współtworzyłam w Przyłękowie w Beskidzie Żywieckim niepubliczną, bezpłatną szkołę podstawową, jedną z kilku szkół prowadzonych przez Fundację Królowej Św Jadwigi oraz jedną ze Szkół z Mocą Zmieniania Świata Fundacji Ashoka. To była wielka przygoda tworzenia otoczenia edukacyjnego dla dzieci, rodziców i nauczycieli. Korzystaliśmy m.in z metody Marii Montessori, leśnej edukacji oraz projektu badawczego. To doświadczenie przekonało mnie do kilku ważnych spraw. Najistotniejsze to: zmiana w edukacji jest konieczna, możliwa i że najlepiej zaczynać ją od siebie oraz izolacja od środowiska przyrodniczego jest zła i że pociąga za sobą "bolesne" skutki.

Ciągle nabywam nowe doświadczenia:
- współpracuję ze szkołą na Łotwie zainicjowaną dwoma projektami realizowanymi w ramach programu Erasmus Plus,
- jako absolwentka XVI edycji Szkoły Liderów PAFW stale się rozwijam dzięki kontaktom z innymi liderami oraz dzięki możliwościom dedykowanym właśnie absolwentom,
- o organizuję warsztaty dla dorosłych wprowadzające w leśną edukację, aby upowszechnić ten sposób uczenia się przez doświadczenie oraz budowania swoich, tak ważnych, fundamentów rozwoju,
- pomagam wdrażać ten sposób pracy z dziećmi w życie szkół, przedszkoli oraz innych ośrodków edukacyjnych.

Prywatnie jestem żoną Adama :) i mamą dwóch wspaniałych nastoletnich już dziewczynek Madzi i Tosi. One także są dla mnie nieustającym źródłem inspiracji. Biegam i jeżdżę na rowerze - pomaga mi to pobyć sam na sam ze sobą, a przestrzeń i wiatr we włosach dają poczucie wolności!