ZrobiliśMY klimat na zlocie absolwenckim

„ZróbMY klimat” było to hasło tegorocznego Zlotu Absolwenckiego, który odbył się w dniach 16-17 czerwca w Przypkach pod Warszawą. Wspólnie 161 osób tworzyło wyjątkowo ciepły klimat wokół tematów ekologii, zmian na planecie, zero waste, przyrody i źródeł energii.

Wielką dawkę wiedzy przekazał zgromadzonym Marcin Popkiewicz na otwierającym zlot wykładzie: „Zrozumieć Transformację Energetyczną. Od depresji do wizji albo jak wykopywać się z dziury, w której jesteśmy”. Popkiewicz pokazał, jak publiczna dyskusja o systemie energetycznym przez lata obracała się wokół wierzchołków trójkąta: ochrona klimatu vs bezpieczeństwo energetyczne vs niskie koszty energii i przeciągania liny między nimi. Zadawał uczestniczącym osobom pytania o sens działań w zakresie odnawialnych źródeł energii, czym zastępować paliwa kopalne i czy w ogóle da się oprzeć system energetyczny – wraz z zasilaniem transportu, procesów przemysłowych i ogrzewaniem – na „pogodozależnych” źródłach energii? Czy i na ile potrzebny jest gaz i atom? Jaka będzie rola wodoru, magazynów energii i całej reszty elementów tej układanki? I jaki to ma sens z punktu widzenia polskiej gospodarki oraz miejsc pracy?

Po południu odbyło się uroczyste zakończenie XVIII edycji programu Liderzy PAFW. Były wzruszenia, przemówienia i podziękowania. Wszystkie osoby otrzymały dyplomy oraz bransoletki z wilkiem, przygotowane przez edycję dla siebie samych. Następnie wspólnie pożegnaliśmy odchodzących z zarządu Fundacji Szkoła Liderów Katarzynę Czaykę-Chełmińską i Przemysława Radwana-Rohrenschefa.

W ramach zaproponowanych warsztatów uczestnicy mieli szansę na spacer po lesie z Krzysztofem Koniecznym. Podczas spaceru po Stumetrowym Lesie osoby poszukiwały dzikiej przyrody wokół siebie, próbując uchwycić ją wykorzystując do tego nowoczesne technologie. Patryk Białas, lider i działacz ze Śląska, prowadził warsztaty pt. „Jak zrobić sprawiedliwą społecznie ekologiczną zmianę w gminie?” i zachęcał do wymiany na temat Inicjatyw Społecznych o Sprawiedliwej Transformacji. Liderka ze Śląska, Agata Otrębska, na swoich warsztatach przedstawiała różne sposoby „robienia” aktywizmu klimatycznego. Razem z osobami uczestniczącymi sprawdzała, które warianty aktywizmu najbardziej nam odpowiadają, jednocześnie poszukując nowych pomysłów. Dyrektorka polskiego oddziału międzynarodowej organizacji Health and Environment Alliance (HEAL), Weronika Michalak prowadziła warsztat o tym, czy zmiana klimatu zagraża zdrowiu i życiu także w Polsce. Osoby uczestniczące szukały odpowiedzi na pytanie co możemy zrobić w tej sprawie. Ekspertka od zero waste, Katarzyna Wągrowska, na warsztacie opowiadała i pokazywała jak wygląda i może wyglądać życie z generowaniem mniejszej ilości odpadów. Krzysztof Smolnicki, kilkukrotny tutor w Szkole Liderów, upowszechniał „Zielone standardy w praktyce organizacji wydarzeń”. Na tym warsztacie dyskutowano wymieniając się dobrymi praktykami o energii, żywności, transporcie, wodzie, materiałach, odpadach, zielonej i błękitnej infrastrukturze oraz administracji. Natomiast psycholożka, specjalistka zdrowia publicznego, Joanna Brzezińska rozmawiała o klimacie i emocjach. Przedstawiła najnowszą politykę Światowej Organizacji Zdrowia dotyczącą zdrowia psychicznego i zmiany klimatu.

W rozmowę o praworządności angażowała liderów i liderki Katarzyna Batko-Tołuć, dyrektorka Programowa Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska. Skupiając się wokół pytań: co możemy zrobić razem, żeby wyborcom i wyborczyniom w naszych miejscowościach chciało się pójść do wyborów? jak mówić o tym, dlaczego warto iść zagłosować i jak możemy wzajemnie się wspierać?

W piątek przy ognisku Małgorzata Makowska i Katarzyna Czurak poprowadzili energetyczny wieczór taneczny ze śpiewami przy akompaniamencie sekcji instrumentalnej.

W sobotni poranek uczestnicy zlotu mogli ćwiczyć na trawie jogę z Ulą Korczak, uczestniczyć w warsztatach rękodzieła z Natalią Gierasimiuk, posłuchać Anety Kielak-Dudzik o jej spotkaniu z aktorem i liderem Gustawem Holubkiem lub podyskutować z Piotrem Koziolem o własnej drodze do talentu.

W ramach tradycyjnych warsztatów „Liderstwo Liderstwu” spotkania poprowadzili także świeżo upieczeni absolwenci z XVIII edycji Programu. Nietypowe warsztaty, bo o grach zorganizował lider Damian Piórko-Ziemba. Zaprezentował różne typy gier, które w sposób ciekawy i efektywny służą budowaniu relacji oraz pracy ze społecznością przy zastosowaniu grywalizacji. Liderka Janina Piwowarczyk wcieliła w życie ideę „Żywej Biblioteki”. Stworzyła przestrzeń na spotkanie twarzą w twarz z drugim człowiekiem, który z jakiegoś względu jest dyskryminowany lub postrzegany poprzez pryzmat panujących w społeczeństwie stereotypów. Żywa Biblioteka pokazuje, że ludzi nie można oceniać po pozorach – tak jak książek nie ocenia się po okładce. Liderka Krystyna Adamenko podzieliła się doświadczeniami własnej organizacji dotyczącymi przeciwdziałania wykluczeniu transportowemu w oparciu o model „Mobilnego Seniora”. Tutor bieżącej edycji, Krzysztof Konieczny, pokazał skąd biorą się rzeki, analizując temat zatrucia Odry, który niedawno poruszył całą Polskę, Europę i Świat. Inne zielone działania zaprezentował lider z XVI edycji, Łukasz Molski. Mówił o Accountability, różnych spojrzeniach na działalność społeczną, pomysłach na zielone działania na podstawie case studies z wizyty w Cleveland, USA w ramach Open World Program. Liderzy: Karolina Miżyńska oraz Paweł Kamiński zebrali osoby, które działają w kulturze i chciały rozmawiać o tym, jak doskonalić system instytucji kultury i łagodzić nierówności w dostępie do kultury w Polsce. Przedstawili postulaty systemowych zmian dla branży kultury. Joanna Mazurkiewicz, liderka XV edycji, poprowadziła warsztat o biomechanice oddychania, autonomicznym układzie nerwowym, pracy przepony i nerwu błędnego.

Zlot Absolwencki zakończył się wspaniałą manifestacją pokojową, która przeszła przez tereny zielone wokoło hotelu Rancho pod Bocianem skandując przygotowane w grupach hasła, niosąc transparenty z motywującymi napisami przy akompaniamencie sekcji rytmicznej. Całość przygotowali i poprowadzili Katarzyna Rząsa oraz Tomasz Hanaj. Filmik z manifestacji tu.
Zlot kipiał radością, emocjami i nadzieją, że wspólnie możemy jeszcze wiele zrobić dla klimatu, działając oddolnie, zwiększając zasięgi swoich działań w lokalnych społecznościach.

Skip to content